Fotovoltaika


Princip fotovoltaiky

Fotoelektrický jev

…objevil Alexandre Edmond Becquerel v roce 1839.

Vzájemným působením slunečního záření a hmoty dochází k pohlcování fotonů a uvolňování elektronů, v polovodiči pak vznikají volné elektrické náboje, elektron-díra, které jsou už jako elektrická energie odváděny ze solárního článku přes regulátor dobíjení do akumulátoru nebo ke spotřebiči.

Fotovoltaika patří k nejperspektivnějším alternativním zdrojům energie.

Fotovoltaické (solární) panely, složené z fotovoltaických článků, lze skládat do celků jako baterie – váš fotovoltaický systém můžete libovolně rozšiřovat! Fotovoltaické panely však nemusíte mít jen pevně přichyceny ke konstrukci vaší střechy. Na dovolenou a na dlouhé cestování autobusem nebo vlakem použijte přenosné fotovoltaické panely. Jsou velmi skladné a vhodné pro napájení vašeho walkmana, diskmana, polytechnické stavebnice, přenosné svítilny i dětských hraček. Můžete napájet menší elektrospotřebič i s vlastním akumulátorem. Solární panel potom bude fungovat jako dobíječka. Používáním fotovoltaických panelů za baterie určitě ušetříte.

Fotovoltaický panel může být i součástí zařízení, jako je tomu například u zahradního světla, dobíječek nebo pietního svítidla. Zahradní světlo se tak stane snadno přenosné a budete je moci postavit kdekoliv na zahradě. Odpadnou vám náročné výkopové a elektroinstalační práce.

Futurologové předpokládají, že během několika desetiletí budou fotovoltaické panely vyrábět až dvacetinu světové potřeby elektřiny. Samozřejmě již dnes existují také u nás fotovoltaické systémy, odebírající elektrickou energii v nočních hodinách nebo v době s omezeným slunečním svitem ze sítě, a naopak dodávající energii do elektrické rozvodné sítě v době, kdy je fotovoltaické elektřiny přebytek.

Použití fotovoltaických systémů je výhodné tím, že sluneční světlo máme na celém světě zdarma. Fotovoltaické články nemění v čase své vlastnosti a jejich životnost je velmi vysoká (minimálně 20 let). Panelům při jejich venkovním nainstalování nevadí déšť, sníh, kroupy ani hluboký mráz. Jejich provozu nepřekáží ani vysoké teploty. Panely jsou otestovány v aerodynamickém tunelu pro rychlosti větru až 180km/h.